Cloud Computing

CompecTA, herşeyin servis olarak verilebileceğinden hareket eden XaaS modeliyle, kurum büyüklüğünden bağımsız olarak yenilikçi bulut hesaplama uygulamaları ile müşterilerine tasarım, satın alma ve kurulum aşamalarında halka açık ya da özel bulutları için çözümler sunmaktadır.

Bulut hesaplamada her şey bir hizmet olarak düşünülebilir (XaaS: X Hizmet olarak; X herhangi bir şey). Günümüzde bulut hesaplama uygulamaları aşağıdaki unsurları kapsar:

İstemci

Cloud tarafından hizmeti alacak olan her çeşit bilgisayar donanım ve yazılımlarıdır. Örnekler bazı bilgisayarları, telefonları ve diğer cihazları, işletim sistemlerini ve tarayıcıları içerir.

Uygulama (SaaS)

SaaS (Software as a Service) modelini temel alan bulut bilişim çözümlerinde, servisi internet üzerinden kullanıcıya sunan yazılım ya da yazılımlar bütünüdür. Bu modelde yazılımın kurulum ve bakım masraflarından müşteriler kurtulmuş olurlar.

Platform (PaaS)

Platform: Platform hizmeti, herhangi bir amaçla kullanılabilecek bir hesaplama platformunu hizmet olarak sunmaktır (PaaS: Platform as a Service). Bu modelde platformu oluşturan donanım ve yazılım bileşenlerinin satın alınması, bakım ve yönetimi gibi maliyetler müşterinin cebinden çıkmamış olur.

Altyapı (IaaS)

IaaS (Infrastucture as a Service) modelindeki sanallaştırılmış ya da fiziksel hesaplama kaynakları ile, gene sanallaştırılmış olsun ya da olmasın depolama ve ağ kaynaklarının altyapı hizmeti olarak sunulması ön plandadır. Genellikle kendileri platform geliştirmek isteyen ancak altyapi yatırımı yapmak istemeyenlerin hizmet almayı tercih edeceği bulut bilişim modelidir.

Sunucu

Sunucular katmanı, çok çekirdekli işlemciler, buluta özgü işletim sistemleri ve bulut hizmetlerinin sunumu için özel olarak tasarlanmış bilgisayar donanımı ve / veya bilgisayar yazılım ürünlerinden oluşur.

Daha fazla bilgi

Uzmanlarımız tüm sorularınızı cevaplamak için hazırdır, bunun için bize ulaşmanız yeterlidir.

info@compecta.com
+90 216 455-1865